Otázky a odpovědi odledně kyslíkové terapie (HBOT)

Co je hyperbarická kyslíková terapie?

Hyperbarická kyslíková terapie (HBOT) je  účinná, celosvětově uznávaná terapie, která zvyšuje přirozený proces hojení, imunitu a regeneraci organizmu.

HBOT mobilizuje kmenové buňky, podporuje vznik nových kapilár, aktivuje geny a spící neurony a má mnoho dalších pozitivních přínosů pro tělo.

HBOT podporuje činnost mozku, zvyšuje energii a přináší dobrou náladu.

Nedostatek kyslíku v tkáních hraje zásadní roli u  většiny nemocí. Nemůže-li buňka dýchat, umírá.

COVID a postcovidový syndrom

Zkušenosti odborníků ukazují, že hyperbarická kyslíková terapie může být pro podporu řešení COVID a postcovidového syndromu velmi prospěšná.

Hyperbarická kyslíková terapie:

 • Snížuje kyslíkový dluh i při zjizvené nebo poškozené plicní tkáni.
 • Okysličuje hypoxické tkáně, které trpí špatným krevním zásobením, způsobeným zánětem nebo zůženými cévami.
 • Podporuje přestup z kapilár do mitochondrií ve všech tkáních.
 • Snížuje zánětlivé cytokiny, které jsou spojeny se záněty plic a dalších orgánů včetně mozku.
 • Potlačuje zánět plic. Podporuje regeneraci organizmu, odstraňuje pocity únavy a vyčerpání.
 • Zvyšuje produkci kmenových buněk, potřebných na obnovu poškozených tkání.

Jak hyperbarická kyslíková terapie působí?

Pro náš organizmus je kyslík životně důležitý.

Je na něm závislá nejen každá buňka, ale i mnoho dalších životních pochodů.

Pokud se tělu kyslíku nedostává, přicházejí nemoci a smrt.

S postupujícím věkem, následkem zúžených částí krevního systému, nemocemi jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, překyselením, stresem a dalšími vlivy trpí některé orgány a tkáně akutním či dlouhodobým nedostatkem kyslíku – oxydačním stresem.

Aby se zabránilo dalšímu poškození a nastartovaly se uzdravovací pochody potřebuje tělo kyslík, hodně kyslíku, a to co nejdříve.

Hyperbarická oxygenoterapie je vysoce efektivním způsobem, jak tělu potřebný kyslík rychle dodat.

V přetlakové komoře, při vdechování 100% čistého kyslíku, se kyslík rozpouští v krevní plazmě a snadno se tak dostane ke každé buňce. Objem kyslíku v organizmu se zvýší až 20ti násobně. To aktivuje bílé krvinky a geny, odpovědné za hojení, snižuje záněty, mozek, srdce a další orgány lépe pracují.

Pokud tělu zvýšíme přísun kyslíku, začnou buňky produkovat více energie, dochází k urychlení látkové výměny a regeneraci, k odvodu toxinů z těla, zlepšuje se hojení ran a celkově se zpomaluje proces stárnutí.

Tělo s podporou hyperbarického kyslíku dostává další šanci na uzdravení.

V čem spočívá pozitivní efekt hyperbarické kyslíkové terapie?

Kyslíková terapie se musí provádět v prostředí, kde lze zvýšit tlak.

Po každém nadechnutí se vzduch dostává do plic, kde kyslík přestupuje do krve.

V krvi se kyslík váže pouze na červené krvinky, které ho dále roznášejí krevním řečištěm až do kapilár, kde se uvolňuje a vstupuje do buněk.

Za běžného atmosferického tlaku jsou tedy všechny červené krvinky kyslíkem nasycené a nejsou schopné více kyslíku přepravit.

 

I když budeme vdechovat vzduch se zvýšeným obsahem kyslíku nebo i jen samotný kyslík, nemá to za normálního atmosferického tlaku pro tělo žádný význam.

Víc kyslíku se prostě do organizmu nedostane.

Jestliže jsou krevní cesty zúžené nebo poškozené, dostupnost kyslíku k buňkám se snižuje až se může zcela zablokovat.

Buňky začnou nedostatkem kyslíku strádat, ztrácet energii a nakonec odumřou.

Hyperbarická oxygenoterapie umožňuje organizmu přijmout až 20ti násobně více kyslíku než za běžných okolností. Hyperbarický kyslík není vázaný na červené krvinky a rozpouští se v plazmě, která ho dopraví všude tam, kde ho tělo potřebuje. Hyperbarický kyslík navíc podporuje vznik nových kapilár a tak přispívá ke zvýšenému prokrvení a tím i ke zvýšenému přísunu živin a pro organizmus všech potřebných látek.

Jaké jsou přínosy hyperbarické kyslíkové terapie?

Dýchání 100% čistého kyslíku za zvýšeného tlaku v hyperbarické komoře umožňuje, aby byl další kyslík rychle rozpuštěn a pohlcen v krevním řečišti.

Tento efekt:

 • urychluje řešení a hojení tím, že se zvýší hladiny tkáňového kyslíku zvláště v místech, kde jsou snížené kvůli nemoci nebo zranění
 • podporuje růst nových krevních cest a tím zvyšuje prokrvení
 • omezuje otoky
 • zvyšuje schopnost obranných mechanizmů těla bojovat s infekcemi
 • kyslík je jedním z nejpřirozenějších antibiotik, kontroluje přes 8 000 genů
 • 20 hodinových sezení v hyperbarické komoře 8x více aktivuje naše kmenové buňky

Pro koho je hyperbarická kyslíková terapie vhodná?

Terapie je vhodná v podstatě pro každého. Negativní účinky jsou minimální. Většinou jde o zalehlé uši, bolest v uších nebo bolest hlavy. Na zalehlé uši platí stejné triky, jako např. v letadle (otevřít ústa nebo polknout), při bolesti uší nebo hlavy lze nastavit nižší tlak. Pokud by byla bolest silná nebo přetrvávala, je nutné terapii ukončit.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Většina klientů žádné nežádoucí příznaky nemá a může se bezprostředně po terapii vrátit ke svým běžným činnostem.

V některých případech však klienti mohou pociťovat různý stupeň nepohodlí nebo musí terapii ukončit. Jde především o tlak a hučení v uších a dutinách, rozostřený zrak nebo klaustrofobii. Ve většině případů lze tyto nepříjemné stavy odstranit úpravou tlaku v komoře. Pro odstranění tlaku v uších a dutinách vlivem zvyšujícího se tlaku v komoře stačí často jen otevřít ústa nebo polknout, podobně jako při změně tlaku v letadle.

Kontraindikací jsou horečnaté stav, záněty uší, neošetřený pneumothorax, těžké astma, dlouhodobé používání některých léků, rýma, kašel, ucpaný nos nebo akutní viróza (toto jsou překážky, které neumožní bezproblémový sestup do zvýšeného tlaku)

 • epilepsie,
 •  kardiostimulátor
 • nestabilní angína, plicní embolie, chudokrevnost, gravidita

Je při používání hyperbarické komory potřebný lékař nebo odborná zdravotní obsluha? 

U hyperbarických komor do celkového tlaku 1,5 ATA není potřebný ani lékař ani odborná zdravotní obsluha. Tyto komory jsou určeny pro domácnosti, wellness centra, kosmetické salony, hotely, sportovní kluby a podobně.

Je potřebné před vstupem do komory mít předpis nebo doporučení od lékaře? Pro pobyt v hyperbarické komoře do 1,5 ATA není potřebný souhlas nebo přítomnost lékaře . V případě, že se uživatel v komoře při tlakování necítí dobře, může ihned ventilem snížit tlak v komoře a po odtlakování komoru opustit. Pobyt v komoře se doporučuje projednat s lékařem pouze v případě, že trpíte silnou klaustrofobií nebo máte velmi závažné zdravotní problémy, které zvýšení tlaku může zhoršit.